Ünlü kantocu Nurhan Damcıoğlu hayatını kaybetti.. | Gündem 7Gündem 7

12 Temmuz 2024 - 19:55

Ünlü kantocu Nurhan Damcıoğlu hayatını kaybetti..

Son Güncelleme :

06 Haziran 2023 - 11:03

61 views

Ünlü kantocu, ses sanatçısı ve tiyatro, sinema oyuncusu Nurhan Damcıoğlu, 82 yaşında hayatını kaybetti.

Ünlü sanatçının kardeşi Perihan Damcıoğlu, “Kan değerleri bir anda düştü. Kalp yetmezliği nedeniyle aramızdan ayrıldı. Çok üzgünüz” dedi.

Nurhan Damcıoğlu, 2010 yılından bu yana İzmir’de yaşıyordu.

NURHAN DAMCIOĞLU KİMDİR?
Nurhan Damcıoğlu, 29 Ağustos 1941 tarihinde Ankara’da Mustafa ve Hafize (Ürper) Damcıoğlu’ nun kızı olarak doğmuştur.Annesi de Ankara Devlet Tiyatrosu terzisidir.

 

Ankara Devlet Tiyatrosu çocuk bölümünde 8 Yaşında Tiyatroya başlayarak aynı zamanda madam Margadan bale dersleri alarak tiyatroyla ve dansla tanıştı. Ankara Cebeci Ortaokulu’ndan mezun oldu. 16 yaşından itibaren de Devlet Tiyatrosunda oynamaya başladı. 17 yaşında, İstanbul’a geldi. 1964 – 1969 yılları arasında,Toto Karaca, Gülriz Sururi – Engin Cezzar, Ayfer Feray – Nisa Serezli, Arena Tiyatrosu, İstanbul Tiyatrosu, Mücap Ofluoğlu Tiyatroları, Mücap Ofluoğlu Topluluğu ile çalıştı. Toto Karaca’dan dinledi ilk Kanto’yu. Mücap Ofluoğlu’nun teşviki ile 1968 yılında ilk olarak kanto türü şarkı söyledi, daha sonra Urcam, Maksim, Lunapark, Çakıl gibi gazinolar ve Klüp 12’de de kanto gösterileri yaptı ve halen devam etmektedir. Kanto sanatını modernize ederek günümüzün kanto kraliçesi olarak hafızalara kazınmıştır.

BENZER HABERLER